Dedektör Yarışması
İLK DEFA DEDEKTÖR YARIŞMASI DÜZENLENDİ VE BUNA DESTEK OLMAKTAN GURUR DUYUYORUZ.  BİZİ TAKİP EDEREK BİR SONRAKİ YARIŞMAMIZDA SİZLERİDE ARAMIZDA GÖRMEKTEN MUTLULUK DUYARIZ.
 
Dünya’nın birçok ülkesinde metal dedektör kullanmak bir hobidir ve sürekli metal dedektör rallileri düzenlenir . Türkiyede izinsiz define araştırmak yasak olduğu için yeni metallerin saklanıldığı Menemen Belediyesine ait bir arazide metal dedektör tutkunları için yasalara uygun bir yarışma parkuru hazırlandı. Avustralyalı metal dedektör üreticisi Minelab ve onun Türkiye Distribütörü As Dedektör tarafından İzmir Menemen Gölpark mesire alanında yeni saklanılmış metallerle hazırlanan parkurda metal dedektör ustaları kıyasıya yarıştı. Yüzün üzerinde katılımcının olduğu yarıştaki ilginç anlar objektiflere yansıdı.
 
Yarışmacılar, Türkiye’de metal dedektör kullanım alanlarının daha da genişletilmesi için yetkililere çağrıda bulundu. Sit alanları dışında metal dedektörü ve küçük bir çapa ile dolaşmanın serbest olmasını isteyen yarışmacılar, devletin belirleyeceği yıllık bir ücret karşılığı metal dedektörle rahatça arama yapabilecekleri bir belge talep ediyorlar.
 
Böyle bir belge verilmesi durumunda yüzbini aşkın kişinin bu belgeye sahip olmak için kültür bakanlığına başvurabileceği söyleniyor. Metal dedektör kullanıcılarının tahribatçı olmadığını iddia eden yarışmacılar, ellerindeki küçük çapalarla 30-40 cmden fazla kazamadıklarını, metal dedektörlerininde maximum derinliğinin 70-80 cmlere kadar inebildiğini söylüyorlar. Arazide dağılmış, çürümeye yüz tutmuş eski birkaç sikke bulmanın kimseye bir zararı olmayacağını, yine bu aramalar sırasında arazide denk gelen kurşun, atık pil ve benzeri bir sürü zararlı metali tarım toprağından arındırdıklarını iddia ediyorlar.
 
Ayrıca Türkiye’de müzayedelerin serbest olmasını, Türkiye’den yasadışı yollarla kaçırılan tarihi eserlerin Avrupa müzayedelerinde satılarak, Avrupa devletlerine yıllık 100 milyon euronun üzerinde vergi kazandırdığını, bu müzayedelerin Türkiye’de yapılarak kendi devletimize vergi kazandırması gerektiğini söyleyen metal dedektör kullanıcıları, devletten bu konuda yasal değişiklikler bekliyor.